Odświeżmy lub usprawnijmy działanie naszych rzeczy oraz urządzeń domowych – materac i odkurzacz

Usprawnienie działania odkurzacza

Działanie odkurzacza usprawnimy, kiedy będziemy:

a). często wymieniali worek na kurz. Nie tylko wtedy, kiedy jest pełen. Wymieniajmy go, kiedy zauważymy, że odkurzacz się przegrzewa. To dowód, że przepływ powietrza jest zablokowany przez zawartość worka.

b). czyśćmy filtr. Raz w miesiącu wypierzmy go w wodzie z płynem do mycia naczyń (1/2 wody i łyżeczka płynu). Wypłuczmy i wysuszmy. Pamiętajmy o tym, że nim włożymy go do odkurzacza, musi być idealnie suchy. Pamiętajmy także o tym, aby wymienić filtr, kiedy jest dziurawy lub mocno zużyty. To bardzo ważne, bowiem na nim zatrzymują się mikroskopijne cząsteczki kurzu, pyłków i odkurzacz wtedy słabiej ciągnie.

W jaki sposób odświeżyć materac?

Najpierw musimy posypać powierzchnię materaca sodą oczyszczoną. Zostawmy materac na kilka godzin czasu (nawet na cały dzień). Należy wiedzieć, że soda wchłonie brud i roztocza. Na koniec dokładnie do odkurzmy. Potem usuńmy plamy: zmieszajmy 125 ml wody z taką samą ilością boraksu. Spryskajmy zabrudzenia. Następnie przetrzyjmy je pianą z szarego mydła. Wytrzyjmy wilgotną szmatką i wysuszmy suszarką.

Dodaj komentarz